Nem lépünk koalícióra a Fidesszel a fővárosban, és nem adunk egyetlen helyettest vagy más pozíciót betöltő vezetőt sem. Interjú.
„Azt mondta korábban, hogy az LMP-nek egyetlen célja van Budapesten: megakadályozni Tarlós István és a Fidesz többségét a Fővárosi Közgyűlésben. Ha így van, miért nem szövetkeztek az MSZP-vel, amikor még voltak szocialista felajánlkozások? Egyesek szerint azért, mert a háttérben összebarátkoztak a kormánypárttal, amely jobban örülne egy LMP-ből álló, »konstruktívabb« ellenzéknek.
Ha mindenki logikusan gondolkodna, akkor világossá válna, hogy nincs más út, mint amelyen az LMP jár. Mi, a megalakulásunkkor azt mondtuk: a jelenlegi politikai paletta egyetlen szereplőjében sincs bizalmunk. Azok, akik velünk szimpatizálnak, határozottan mást kerestek. És ez a »más« nem lehetett a Fidesz tekintélyelvű, demokráciakorlátozó, időnként ókonzervatív politikája, amely az MSZP elmúlt évekbeli teljesítményének alternatívája. Mi ügyek mentén politizálunk. Mindent támogatunk, ami a programunkkal összeegyeztethető. Ami nem, azt nem. A politikai élet görcsösen kétosztatú rendszerben gondolkodik: vagy itt vagyok vérszerződéssel kötött hű szövetséges, vagy a másik oldalon. És ha nem vagyok egyik oldal örök életre szóló szövetségese, akkor biztosan a másik oldalon állok. Új helyzet van a politikában, ezt az MSZP-nek és a Fidesznek is ideje lenne felismernie. Az LMP-vel együtt lehet működni, de csak témák és ügyek mentén, általánosan nem. A Fidesz lehetséges többségét a közgyűlésben azért tartjuk veszélyesnek, mert nem bízunk a párt fővárosi politikusaiban és politikájában. A cél, hogy ezt a Fidesz által a parlamentben gyakorolt egyoldalú, offenzív, demokráciakorlátozó politikát megakadályozzuk a fővárosban. Ez csak úgy megy, ha a Fidesznek nem lesz többsége a közgyűlésben, és kompromiszszumokra szorul.
Ehhez képest, amikor az MSZP közös jelöltnek ajánlotta Kaltenbach Jenő volt ombudsmant, két kézzel lökték el a lehetőséget, majd Kaltenbach az LMP fővárosi listáján kapott helyet. Most vagy önök nem gondolják komolyan a fideszes többség megakadályozását, vagy nem merik kimondani, hogy az MSZP »szagos« az ökopártiaknak.
A tavaszi választások során, amikor az MSZP néhány fővárosi kerületben egyoldalúan visszalépett az LMP javára, kiderült, hogy mindez nem növeli, hanem csökkenti az ellenzék esélyeit. Ha szövetkezünk a szocialistákkal, akkor mindkét párt szavazóbázisának egy része automatikusan leválik. Vagyis, ketten együtt kevesebbre megyünk, mint külön-külön. Ami Kaltenbach Jenő esetét illeti, tegyük egyértelművé: az LMP számára a szocialisták budapesti öröksége vállalhatatlan. Ennyi. Nem beszélve arról, hogy az MSZP egy »civil jelölti« álca mögött valójában koalíciós ajánlatot tett, ami vállalhatatlan. A »civil jelölti« akció egy kommunikációs stratégia része, egy szocialista blöff volt, amit az is jól mutat, hogy leginkább a sajtón keresztül üzengettek az ügyben. A lényeg, hogy az LMP intézményesített együttműködésre egyik párttal sem lép.
Ha győzelme esetén Tarlós István felkéri főpolgármester-helyettesnek, visszautasítaná?
Nem lépünk koalícióra a Fidesszel a fővárosban, és nem adunk egyetlen helyettest vagy más pozíciót betöltő vezetőt sem.”